Bağdat Cad. Gökmen Ap. 132 Feneryolu İST

Uçuş Fobisi

Korku insanın birçok duygularından biridir ve bazı durumlarda kişinin korku veren durumdan uzaklaşmasını sağlayarak koruyucu işlev gösterir. Fakat korkunun düzeyi artarsa kişi paniğe kapılır ve işlevleri bozulabilir. Tehlikeli bir durumla karşılaşınca normalde verilen "kaç ya da savaş" tepkisinin yerini kişinin baş etmekte zorlandığı, kalp atışlarında hissedilen düzensizlik veya kalp atışında hızlanma, mide bulantısı, aşırı terleme, nefes almada düzensizlik gibi tepkiler oluşur.

Eğer kişinin korkusu aşırı, anlamsız ve sürekli ise, bu durumla karşılaşma ihtimali olduğunda dahi yoğun sıkıntı yaşıyorsa, bu durum kişinin günlük hayatını, işlevlerini engelliyorsa fobik bir durum var demektir.

Uçak Korkusu

Benzer biçimde kişi uçaktan aşırı korkuyor, binemiyor, binmesi gerektiğinde ya kaçınıyor ya da çok sıkıntı ile uçak yolculuğuna katlanabiliyorsa o kişide uçak fobisi vardır. Uçak fobisi olan kişinin zihni uçuşla ilgili olumsuz düşünce ve beklentilerle doludur.

Terapi Desteği

Uçuş fobisi olarak değerlendirdiğimiz bu durumda, kişi, uçakta bir arıza çıkacağı, uçağın düşeceği, uçakta bayılıp kalacağı ya da öleceği gibi düşünceleri zihninden uzaklaştıramaz. Tüm bu olumsuz düşünceler de uçuş fobisinin fiziksel belirtilerini ortaya çıkarır. Deneyim Psikolojik Danışmanlık uyguladığı psikoterapilerde kişinin uçuşla ilgili olumsuz algı ve yanlış düşüncelerinin değiştirilmesi, pozitif koşullanma, sistematik duyarsızlaştırma, gevşeme tekniklerinin öğretilmesi ve üstüne gitme ile uçuş fobinin yenilmesi mümkün kılıyor.

Uzmanına Sor

Teşekkürler. Uzmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Üzgünüz, sistemsel bir hata oluştu. Daha sonra tekrar deneyiniz.